EcMeNe.DarkBB.com

Ec Me Ne Drejt Suksesit Tuaj.
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 Historia Iliro-Shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 23
Join date : 23/03/2008

Historia Iliro-Shqiptare Empty
MesazhTitulli: Historia Iliro-Shqiptare   Historia Iliro-Shqiptare Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 9:29 pm

Territori i sotem i Shqiperise ka qene banuar rreth 100.000 vjet me pare. Rreth fundit te mijevjecarit te trete, nje popullsi indo evropiane u vendos ne keto treva. Si rezultat i perzierjes se ketyre popullsive dhe ndikimit te aspekteve kulturore dhe gjuhesore te zones se Ballkanit u krijua popullsia pellazge. E bazuar ne kete popullsi te vjeter, popullsia ilire u zhvillua gjate mijevjecarit te II-te dhe I-re Para Krishtit.


Ne vitet 30 Pas Krishit, Iliria ra nen sundimin e perandorise Romake. Me ndarjen e Perandorise Romake ne vitin ( 395 a.d) ajo u be pjese e Perandorise Bizantine. Gjate ketyre periudhave per 1000 vjet me radhe, vendi ka vuajtur pushtime dhe dyndje te ndryshme derisa ne shekullin 14 u pushtua nga perandoria Ottomane. Perpjekjet e vazhdueshme per pavaresi arriten kulmin e tyre ne vitin 1912 ku Shqiperia u shpall Shtet i Pavarur.

Pas 11 vitesh monarki vendi u okupua nga forcat e Musolinit ne 1939, duke shenuar keshtu fundin e saj. Ne 1943 forcat e Hitlerit pushtuan vendin. Rezistenca kunder invazionit te huaj njihet si Lufta Nacional Clirimtare. Partia Komuniste hyri ne pushtet ne Nentor te vitit 1944, kur forcat armike u shpartalluan. Pas ketij viti ne Shqiperi u vendos nje sistem totalitar nen Liderin e regjimit Enver Hoxhen.

Per rreth 50 vjet Shqiperia ka qeneTerritori i sotem i Shqiperise ka qene banuar rreth 100.000 vjet me pare. Rreth fundit te mijevjecarit te trete, nje popullsi indo evropiane u vendos ne keto treva. Si rezultat i perzierjes se ketyre popullsive dhe ndikimit te aspekteve kulturore dhe gjuhesore te zones se Ballkanit u krijua popullsia pellazge. E bazuar ne kete popullsi te vjeter, popullsia ilire u zhvillua gjate mijevjecarit te II-te dhe I-re Para Krishtit.

Ne vitet 30 Pas Krishit, Iliria ra nen sundimin e perandorise Romake. Me ndarjen e Perandorise Romake ne vitin ( 395 a.d) ajo u be pjese e Perandorise Bizantine. Gjate ketyre periudhave per 1000 vjet me radhe, vendi ka vuajtur pushtime dhe dyndje te ndryshme derisa ne shekullin 14 u pushtua nga perandoria Ottomane. Perpjekjet e vazhdueshme per pavaresi arriten kulmin e tyre ne vitin 1912 ku Shqiperia u shpall Shtet i Pavarur.

Pas 11 vitesh monarki vendi u okupua nga forcat e Musolinit ne 1939, duke shenuar keshtu fundin e saj. Ne 1943 forcat e Hitlerit pushtuan vendin. Rezistenca kunder invazionit te huaj njihet si Lufta Nacional Clirimtare. Partia Komuniste hyri ne pushtet ne Nentor te vitit 1944, kur forcat armike u shpartalluan. Pas ketij viti ne Shqiperi u vendos nje sistem totalitar nen Liderin e regjimit Enver Hoxhen.

Per rreth 50 vjet Shqiperia ka qene nje vend totalitar i izoluar, i cili e la vendin ne nje varferi ekonomike te thelle gje qe zgjati deri ne vitet 1991. Ky regjim si rezultat i politikave te saj izoluese i shkaktoi vendit nje prapambetje ekonomike qe erdhi si rezultat i mungeses se lidhjeve me jashte, investimeve te huaja dhe liberalizimit ne teresi te tregut. Pas vitit 1991 vendi u fut ne rrugen e proceseve te rendesishme te zhvillimit te ekonomise se tregut, te cilat vazhdon t'i ndjek me sukses. Ajo eshte perfshire ne procese te rendesishme integruese drejt anetaresimit te saj ne BE dhe NATO.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ecmene.forumsq.net
 
Historia Iliro-Shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
EcMeNe.DarkBB.com :: Bota Shqipėtare :: Shqipėtaria dhe traditat kulturore.-
Kėrce tek: