EcMeNe.DarkBB.com

Ec Me Ne Drejt Suksesit Tuaj.
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 EcMeNe.DarkBB.com tė gjithė besimtarėve musliman ju uron Muajin e Ramazanit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 23
Join date : 23/03/2008

EcMeNe.DarkBB.com tė gjithė besimtarėve musliman ju uron Muajin e Ramazanit Empty
MesazhTitulli: EcMeNe.DarkBB.com tė gjithė besimtarėve musliman ju uron Muajin e Ramazanit   EcMeNe.DarkBB.com tė gjithė besimtarėve musliman ju uron Muajin e Ramazanit Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 9:14 pm

O ju qė besuat, agjėrimi (saum ) u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.

(jeni tė obliguar pėr) Ditė tė caktuara, e kush ėshtė i sėmurė prej jush ose ėshtė nė udhėtim (e nuk agjėroi), atėherė ai (le tė agjėrojė) mė vonė aq ditė. E ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjėrojnė), janė tė obliguar pėr kompensim, ushqim (ditor), i njė tė varfėri. Ai qė nga vullneti jep mė tepėr, ajo ėshtė mė mirė pėr te. Mirėpo, po qe se dini, agjėrimi ėshtė mė i mirė pėr ju.

(ato ditė tė numėruara janė) Muaji i Ramazanit qė nė te (filloi tė) shpallet Kur’ani, qė ėshtė udhėrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė dhe dallues (i tė vėrtetės nga gėnjeshtra). E kush e pėrjeton prej jush kėtė muaj, le tė agjėrojė, ndėrsa kush ėshtė i sėmurė ose nė udhėtim, le tė agjėrojė aqė ditė nga ditėt e mėvonshme. Allahu me kėtė dėshiron lehtėsim pėr ju, e nuk dėshiron vėshtirėsim pėr ju. (tė agjėroni ditėt e lėshuara mė vonė) Qė tė plotėsoni numrin, tė madhėroni Allahun pėr atė se u udhėzoi dhe qė tė falenderoni.

E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qenė ata drejt tė udhėzuar, le tė mė pėrgjigjen Mua dhe le tė mė besojnė Mua.

(Kur'an, 2:183-186)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ecmene.forumsq.net
 
EcMeNe.DarkBB.com tė gjithė besimtarėve musliman ju uron Muajin e Ramazanit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
EcMeNe.DarkBB.com :: Informacionet dhe Lajmet e EcMeNe.DarkBB.com :: EcMeNe.DarkBB.com : Info & Lajme-
Kėrce tek: